Ana Sayfa Kiralama Konferans ekipmanları Video Konferans

video_konferansVideo Konferans zaman yaratır.
polycom

Polycom ile Video Konferans

Globalleşen dünyada, işletmeler artık ulusal sınırların ötesinde, dünya pazarlarındaki dev rakiplerle rekabet edebilmek zorundalar. Video konferans sistemleri zaman ve para tasarrufu sağlayarak, günümüz işletmelerine rekabette avantajın anahtarını sunuyorlar. Polycom ürün ailesi, ISDN üzerinde zengin ürün yelpazesinin yanı sıra, geleceğin iletişim standardı olan IP protokolünü için verdiği geniş destek ile öne çıkıyor. Yurt dışında video konferans için ISDN ´in yaygın şekilde kullanılıyor olması nedeniyle birçok üretici, ürünlerinde son derece sınırlı IP desteği sunuyor. Ülkemizde ise ISDN altyapısının yaygın şekilde bulunmaması, ürünlerde bulunan IP desteğinin önemini arttırıyor.

ISDN Desteği

Polycom Viewstation serisi ürünlerde, ISDN üzerinden video konferans desteği tamdır. Modellere göre, 128Kb´den 1Mb´e kadar hızlarda, ISDN üzerinden Video Konferans desteklenmektedir. Özellikle yurtdışı ile yapılacak video konferanslarda önemli gereksinimlerden birisi, karşı uçtaki cihazın, aynı marka olmaması durumunda problemsiz çalışmadır. Viewstation serisi, ISDN üzerinde çok sayıda standardı destekler, ayrıca karşıdaki cihazın desteklediği özelliklere göre, kendisini otomatik olarak ayarlayarak, her türlü cihaz ile karşılıklı video konferans yapılabilmesini sağlar.

IP Desteği Çoğu video konferans cihazı üreticisinin, oda tipi modellerinde IP desteği için dışarıdan bir cihaz takılması gerekirken, ürün içinde IP desteği ancak masaüstü sistemlerde bulunmaktadır. Viewstation serisi bünyesinde bilgisayar barındırmayan ve IP desteğine sahip, oda tipi video konferans sistemidir. Viewstation, geniş IP desteği ile WAN üzerinde yüksek kaliteli sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır.

Bağlantı Seçenekleri

Viewstation serisi, başka birçok cihaza ek modül gerektirmeden bağlanabilmesini sağlayan, çok çeşitli bağlantı seçeneklerine sahiptir. Örneğin, 2´inci TV çıkışına bağlanacak bir televizyon ile aynı anda hem odadaki hem de karşı taraftaki görüntü izlenebilir. Aynı çıkışa bağlanacak bir projeksiyon cihazı ile, karşıdaki görüntü veya powerpoint sunusu, büyük perdeye yansıtılabilir. Video çıkışına bağlanacak normal bir video kayıt cihazı ile, yapılan görüşmede her iki tarafın da görüntüsü ve sesi kaydedilebilir. Karşı tarafa iletilecek görüntü için standart kameranın yanı sıra, 3 ayrı cihaz daha aynı anda Viewstation´a bağlanabilir. Bunlar örneğin, 2´inci bir kamera, yazıları görüntülemek için doküman kamerası, kasetteki görüntüyü karşı tarafa iletmek için video olabilir.

Geniş Protocol Desteği

IP ve ISDN video konferans için yaygın olarak kullanılan tüm standartlar Viewstation tarafından desteklenmektedir. Viewstation tarafından desteklenen bazı standartlar şunlardır: ITU-T H.320, H.323, H.261, H.263, G.728, G.722, G.711, FCIF, QCIF, SNMP, T.120, DNS, WINS, BOOTP, RARP, WWW, FTP.

Uzaktan Yönetim

Video Konferans sistemleri genellikle uzak noktalarda bulunduğundan, merkezden yönetilebilme özelliği son derece önemlidir. Viewstation serisi sistemin içinde olan Web sunucu sayesinde, Web browser yüklü herhangi bir bilgisayardan yönetilebilir. Sistemin tüm ayarları uzaktan yapılabildiği gibi, video konferans oturumu da başlatılabilir veya bitirilebilir. Ayrıca, SNMP desteği sayesinde, firma bünyesindeki ağ yönetimi sistemine entegre olabilir.

Uzaktan Kumanda

Viewstation ile yapılacak tüm işlemleri, uzaktan kumanda ile, oturduğunuz yerden yapabilirsiniz. Ses ve görüntü ayarları, konferans başlatılması bitirilmesi gibi işlemler için sadece uzaktan kumanda cihazını kullanmanız yeterli. Ancak uzaktan kumandanın sağladığı en önemli avantaj, hem yakındaki hem de karşı uçtaki kameranın kolayca kontrol edilebilmesini sağlamasıdır. Uzaktan kumanda, kullanım kolaylığı ön planda tutularak tasarlandığından, video konferans sırasında en çok ihtiyaç duyulan işlemlerin tek bir tuş ile yapılabilmesini sağlar.

Preset Ayarları

Çok kişinin katıldığı bir toplantıda, herkesi kapsayacak bir görüntü her zaman pratik olmayabilir. Sadece konuşan kişinin yüzünün görülmesi istenebilir. Bu işi uzaktan kumanda ile hareketli kamerayı kontrol ederek yapmak mümkün. Ancak her konuşmacı değişmesi ile kamerayı tekrar ayarlamak pek pratik olmayacaktır. Viewstation ile yaptığınız ayarları saklamak mümkündür. Uzaktan kumandadaki tek bir tuşa basmanız ile kamera daha önceden ayarladığınız bakış açısını yakalayacaktır. Üstelik bu işlemi, sizin kamerayı kontrol ettiğiniz hızdan çok daha seri bir şekilde yapacaktır. Bu şekilde, hem kendi kameranız, hem de karşıdaki kamera için toplam 20 adet bakış açısı ayarlayabilirsiniz. Sese duyarlı yönlenme özelliği ile kullanıldığında, bu özellik konuşan kişiyi en uygun açıdan görmenizi sağlar.

Hareketli Kamera

Viewstation sisteminde kullanılan video kamera, yüksek kaliteli görüntü vermenin yanısıra çok geniş hareket yeteneğine sahiptir. Zoom özelliği sayesinde, video konferans sırasında istediğiniz zaman, herkesi kapsayan bir görüntü almak üzere uzaklaşabilir veya sadece konuşan kişiyi görmek üzere yakınlaşabilirsiniz. Pan ve tilt özellikleri sayesinde, konferans odasının istediğiniz bölümünü görüntüleyebilirsiniz. Bu şekilde ayarlanan bakış açıları, Preset olarak saklanarak, uzaktan kumanda ile tek bir tuşla çağrılabilir. Sese duyarlı yönlenme özelliği sayesinde, istenirse, kamera konuşan kişiyi otomatik olarak görüntüye alabilir.

Compact Ünite

Polycom Viewstation´ı diğer Video konferans cihazlarından ayıran en önemli özelliği, sistem yapısıdır. Viewstation sadece video konferans için özel tasarlanmış, kullanımı ve taşınması kolay bir yapıya sahiptir. Bu haliyle, bilgisayar gerektiren masaüstü modellerden veya bir bilgisayar ile video konferans kartının beraber bir kutuya konulduğu oda tipi video konferans sistemlerinden, kullanım kolaylığı açısından kat kat üstündür. Sistem bünyesinde, gizli de olsa, bir bilgisayar bulunmadığından, Viewstation´ın kullanımını, diğer video konferans sistemlerinden çok, gelişmiş özelliklere sahip bir Video cihazı ile karşılaştırmak daha doğru olur. IP ve ISDN üzerinden video konferans yapmak için, tıpkı bir video gibi, Viewstation´ı bir televizyona bağlamanız yeterlidir.

Powerpoint Sunum Desteği

Video Konferans sırasında bir sunumun gerçekleştirilmesi, oldukça yaygın bir uygulamadır. Viewstation serisi, sunum desteği ile, bu iş için ayrıca bir bilgisayar kullanılması gerekliliğini ortadan kaldırır. Bu sayede, sunumu dinleyecek kişilerin hiçbir işlem yapmalarına gerek kalmadan, konferans verecek kişi, uzaktan sunumu başlatabilir ve slaytların geçişini kontrol edebilir. Sunum slaytları, video görüntüsü olarak değil, resim olarak iletildiğinden küçük yazıların bile okunması sağlanır. Slaytlar televizyon üzerinde gösterilirken, konuşmacı altta ufak bir pencerede görünmeye devam eder. Sisteme dahil olan 2´inci televizyon çıkışı kullanılarak, konuşmacının bir televizyonda, slaytların ayrı bir televizyonda (hatta istenirse projeksiyon cihazı ile büyük perdede) görülmesi sağlanabilir.

Ses Kalitesi

Her ne kadar bir video konferans sistemi öncelikli olarak görüntünün iletilmesi için kurulmuş olsa da, her hangi bir toplantıda, sesin pürüzsüz iletilmesi verimli bir toplantı için zorunludur. Viewstation serisi, konferans sırasında, birçoğu Polycom´un patentli teknolojisi olan, yeni teknikler kullanır. Bunların başında geniş kaplama alanına sahip mikrofon (3 alıcısı vardır), yankı önleyici sistem, otomatik ses seviyesi ayarlaması, otomatik gürültü bastırma özelliği gelmektedir. Bu teknolojiler sayesinde, karşı taraftaki konuşmaların aynı odadaymış gibi duyulması sağlanır. Viewstation serisinde bulunan diğer bir özellik de, ses ile görüntünün tam senkronizasyonunu sağlayan teknolojidir. Bu sayede son derece rahatsız edici olan, sesin görüntüden önce veya sonra gelmesi önlenir. Ses görüntü senkronizasyonu, kullanılan ortamdan (LAN/ WAN/ ISDN) ve hızdan bağımsız olarak her zaman tam olarak yapılır.

NO COMMENTS

Leave a Reply